Kauno pilies pašonėje – spektaklis „Katedra”

HomeRenginiai

Kauno pilies pašonėje – spektaklis „Katedra”

Penktadienio vakarą Kauno pilis virs dekoracija įspūdingam renginiui – čia atgis klasika tapusios Justino Marcinkevičiaus dramos "Katedra" veikėjai.

Hanzos dienos Kaune
Vasaros pabaigos vakaras dvelkiantis dainuojamąja poezija „SENAMIESČIO ŽIOGAS“
Užgavėnės Rumšiškėse 2011.03.06

Penktadienio vakarą Kauno pilis virs dekoracija įspūdingam renginiui – čia atgis klasika tapusios Justino Marcinkevičiaus dramos „Katedra” veikėjai. Šis Vytauto Rumšo režisuotas spektaklis, įtrauktas į Pažaislio muzikos festivalio programą, skirtas Valstybės dienai paminėti.

Prie legendinės „Katedros” V.Rumšas prisilietė dar būdamas konservatorijos studentas. Vilniaus akademiniame dramos teatro spektaklyje jis vaidino kareivį, kuris karaliaus ir įstatymo vardu suimdavo pagrindinį dramos veikėją Lauryną Stuoką-Gucevičių vaidindavusius scenos asus Arną Roseną arba Vytautą Tomkų. Kodėl, prabėgus dešimtmečiams, V.Rumšas vėl prikėlė garsiosios J.Marcinkevičiaus trilogijos trečiąją dalį?

„Todėl, kad tai yra šiuolaikinis kūrinys, atspindintis dabartinį mūsų vidaus pasaulį. Tai vidinė žmogaus drama 1782–1794 m. įvykių Vilniuje fone. Ta įtampa, išgyvenimai man primena nepriklausomybės atgavimo metą ir dabartinę mūsų savijautą”, – aiškino režisierius.

Anot V.Rumšo, šis vidinis virsmas pateiktas per pagrindinį šios dramos veikėją Lauryną Stuoką-Gucevičių, iš kurio rankų ir širdies slydo sąvoka Tėvynė. „Tačiau spektaklis baigiamas ne visai pesimistiškai – tai pažymėjo ir J.Marcinkevičius, – nes paliekama vietos vilčiai, kad Lauryno mintys, siekiai ir darbai nebuvo beprasmiai”, – būsimiems žiūrovams sufleravo režisierius.

„Katedra” yra trečioji draminės trilogijos „Mindaugas”, „Mažvydas”, „Katedra” ir epilogo „Daukantas” dalis. Spektaklis du kartus buvo pastatytas Vilniaus akademiniame dramos teatre, kituose Lietuvos ir net užsienio teatruose. Beje, Pažaislio festivalio publika jau matė vieną šios trilogijos dalį – „Mindaugą”.

J.Marcinkevičiaus trilogija su epilogu jau tapo visuotinai pripažinta nacionalinės literatūros ir kultūros savastimi, lietuvių tautos dvasinio ir pilietinio atgimimo simboliu. Tad suprantama, kad V.Rumšas, pasirinkęs statyti vieną trilogijos dalį, tarėsi su J.Marcinkevičiumi dėl teksto trumpinimo, pritaikant jį vaidinti lauke.

„Man buvo labai svarbi autoriaus nuomonė ir patarimai, trumpinant tekstą. Spektaklis truks tik pusantros valandos. Šiomis dienomis mes jį repetuojame Vilniuje. „Katedros” pulsą apčiuopsime tik Kaune, prie pilies, kai aktoriai pajus gamtos, erdvės ir bažnyčios darnų alsavimą. Jei tai pajusime mes, pajus ir žiūrovai”, – įsitikinęs režisierius.

Prie Kauno pilies vyksiančioje dramoje nebus nei žirgų, nei batalinių scenų – drama vyks veikėjų viduje, kuriame dominuoja Tėvynės reikalai. Tai spektaklis, anot V.Rumšo, verčiantis susikaupti ir pamąstyti, ar kilnus tikslas pateisina priemones, koks pareigos ir asmenybės laisvės santykis, kokie idealai gali būti atrama žmogaus gyvenime.

J.Marcinkevičius apie šią savo dramą yra pasakęs: „Visu šiuo darbu norėjau parodyti, per kokį vargą ir skausmą dygo mūsų šaknys, kaip sunkiai gimė pirmosios mūsų nacionalinio gyvenimo formos – valstybė, raštas, menas.”


Centre – asmenybių konfliktas

„Katedroje” veiksmą gena įsiliepsnojantis dviejų tikrų istorinių asmenybių – talentingo architekto, baudžiauninko sūnaus L.Stuokos-Gucevičiaus (1753–1798) ir Vilniaus vyskupo, įtakingo bažnyčios ir valstybės veikėjo, menų globėjo bei mecenato Ignoto Jokūbo Masalskio (1726–1794) – daugiabriaunis konfliktas, savo viršūnę pasiekęs per 1794 m. Vilniaus sukilimą.

Anot V.Rumšo, jo komanda bus laiminga, jei pavyks sujaudinti žiūrovų širdis, nes Lietuva pamažu tampa surambėjusių širdžių namais, kuriuose vis mažiau vietos lieka jautrumui, ištikimybei ir Tėvynei.

Spektaklio režisierius Vytautas Rumšas, scenografė Virginija Idzelytė-Dautartienė, muziką pritaikė Antanas Kučinskas. Pagrindinius vaidmenis atlieka: Laurynas – Vytautas Rumšas (jaun.), Vyskupas Masalskis – Rimantas Bagdzevičius, Ieva Teresė – Toma Paškevičiūtė, Abatė – Adrija Čepaitė, Smuikininkas – Saulius Balandis, Steponas (muzikantas) – Robertas Balčiūnas, Kazimieras (architektas) – Algirdas Gradauskas, Stanislovas (dailininkas) – Džiugas Siaurusaitis, Povilas (poetas) – Mantas Vaitiekūnas, Žmogus – Evaldas Jaras, Žibintininkas – Ramutis Rimeikis ir kiti. Dalyvauja pirotechnikos firma „Blikas”.

Kas: spektaklis J.Marcinkevičiaus „Katedra”.

Kur: Kauno pilyje.

Kada: liepos 2 d. 21.30 val.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0