Alytus

HomeLietuvos miestai

Alytus

Jei norite pamatyti tarytum parko vidury išdygusį miestą, būtinai apsilankykite Alytuje. Tai - didžiausias miestas pietų Lietuvoje, įsikūręs tarp žali

Atidaryta Alytaus slidinėjimo trasa
Kaimo turizmo sodyba – Likimo ratas
Sodyba – Nieda

Jei norite pamatyti tarytum parko vidury išdygusį miestą, būtinai apsilankykite Alytuje. Tai – didžiausias miestas pietų Lietuvoje, įsikūręs tarp žalių miškų ir pievų. Alytus dar vadinamas Dzūkijos etnografinio regiono sostine. Alytuje gyvena maždaug 74.000 gyventojų. Miestas užima 40 km2 teritoriją. Alytų dalija viena svarbiausių Lietuvos upių – Nemunas. Didžioji miesto dalis koncentruojasi kairiajame upės krante.

Istorija

Nors gali nuskambėti gan ironiškai, tačiau pirmą kartą istorijoje Alytaus miestas buvo  paminėtas 1377m. Marburger kronikose, pasakojant, kaip jį sėkmingai tarpusavy pasidalino kryžiuočių ir kalavijuočių ordinai.  Taigi, galima sakyti, kad oficialus Alytaus miesto gyvavimas prasidėjo nuo griuvimo. Alytuje pirmoji bažnyčia buvo pastatyta  tik 1524, tad iki tol miestas nebuvo minimas nė viename LDK dokumente. XVI a. pradžioje Alytus pagaliau gavo teisę oficialiai vadintis miestu ir šventė savo įkurtuves.

Vieta, kur įsikūręs Alytus, buvo be galo palanki miesto plėtrai, tačiau nuolatiniai karai, ligos ir gaisrai vis trukdė miestui suklestėti. Įdomiausia tai, kad, būdami gana ugningo, dzūkiško charakterio, gaisrus sukeldavo patys gyventojai. Nuolatinės tokios ir panašios negandos daug kartų keitė vizualųjį Alytaus veidą, bet kaskart atnaujintas miestas atrodė vis skurdžiau ir skurdžiau. XVIIIa. Alytus virto nežymia gyvenviete, ypač po to, kai 1776m. buvo nugriauta miesto rotušė. Po trečiojo padalijimo 1775m. Alytus buvo padalytas į dvi dalis – Nemuno kairėje buvusios teritorijos atiteko Rusijai, o dešinioji – Prūsijai.

Alytaus plėtra prasidėjo tik XIX a. pabaigoje, kai mieste caro valdžia nusprendė statyti kareivines, keturis frontus, plentą ir geležinkelį. Po Pirmojo Pasaulinio karo Alytus tapo rajono centru ir miesto istorija prasidėjo iš naujo. 1931 metais Alytaus tapo vienu pirmaujančių miestų. 1932 m. jis netgi buvo pripažintas kurortu, kuris traukė žmones ne tik grožiu, bet ir nuotykių kupina atmosfera. Vietos spaudoje  plito gandai apie beprotiškiausias meilės istorijas, vykstančias Alytuje. Netgi nepaisant to, kad įvažiavimas į miestą buvo mokamas, nuotykių ir poilsio ieškančiųjų čia netrūko.  Miesto klestėjimas buvo negailestingai nutrauktas antrojo Pasaulinio karo. 1941 m. Vokietijos karinės oro pajėgos sunaikino Alytaus centrą ir naujasis Alytaus egzistavimo laikotarpis prasidėjo tik 1964 metais. Tada buvo nuspręsta miestą paversti regioniniu pramonės centru. Dėl to buvo pastatyti nauji gyvenamieji rajonai ir gyventojų skaičius vėl ėmė augti. Kai Lietuva paskelbė savo nepriklausomybę 1990 m., tuo pačiu metu buvo atkurta miesto savivalda.

Alytus šiandien

Alytuje dabar galima rasti daugybę pramogų ir vietų, kurias verta aplankyti. Taip pat gausu muziejų, iš kurių labiausiai dėmesį traukia Alytaus kraštotyros muziejus, Kovos už laisvę muziejus, Alytaus Teisės ir teisėtvarkos muziejus, nemažai memorialinių muziejų, meno galerijų. Mieste taip pat yra daug išpuoselėtų teminių parkų, tokių kaip „Miesto sodas“, „Kurorto parkas“, „Jaunimo parkas“, „Skulptūrų parkas Drevinukas“ ir nuostabus „Gulbynės” parkas. Be to, Alytaus regione daug gamtinių rezervatų, saugomų teritorijų ir piliakalnių. Štai todėl Alytus ir vadinamas „miestu parke“. Lankytojai, kuriuos domina architektūrinis ir istorinis paveldas, nunusivils. Žydų genocido kapinės ir partizanų būstinės bunkeris „Dainava“ taip pat yra Alytuje. Svečiuodamiesi mieste lankytojai gali aktyviai praleisti laisvalaikį, žaisdami dažasvydį ar tenisą, jodinėdami, slidinėdami, plaukiodami baidarėmis ar ištirti miestą apžvalginio skrydžio metu. Vietiniai gyventojai kas dieną gali rinktis iš galybės laisvalaikio praleidimo formų: kultūros centrai, kino teatras, naktiniai klubai, boulingas ar prekybos centrai. Taip pat Alytuje organizuojama nemažai įvairių renginių – alytiškiai tikrai neleistų, kad Dzūkijos sostinės svečiai nuobodžiautų.

Tikrai verta susipažinti su Alytumi. Nuostabi aplinka ir pramogų gausa garantuoja gerai praleistą viešnagės laiką. Kaip Feniksas, pakilęs iš pelenų, taip ir Alytus stebina ir žavi lankytojus savo grožiu ir gyvybingumu.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 1