Veliuonos archeologinių paminklų kompleksas

HomeLankytinos vietos

Veliuonos archeologinių paminklų kompleksas

Veliuonos archeologinių paminklų kompleksą sudaro Gedimino kapas, Ramybės kalno piliakalnis su LDK Kunigaikščio Gedimino paminklu ir aukuras deivei Ve

Pogrindinė Spaustuvė „AB”
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Lietuvos liaudies buities muziejus

Veliuonos archeologinių paminklų kompleksą sudaro Gedimino kapas, Ramybės kalno piliakalnis su LDK Kunigaikščio Gedimino paminklu ir aukuras deivei Velionei.
Veliuona – viena seniausių, gražiausių ir įdomiausių Lietuvos gyvenviečių. Čia gyventa jau naujajame akmens amžiuje. 1291 m. pirmą kartą paminėta čia stovėjusi Junigedos pilis. Nuo 1315 m. ji vadinama Veliuonos vardu. Veliunos pilis buvo dažnai puolama, deginama ir griaunama kryžiuočių, bet lietuviai ją vis atstatydavo. Kad sugriautų jos įtvirtinimus, kryžiuočiai panaudojo net 4 taranus. Šią pilį jos gynėjai, matydami, kad negalės atsilaikyti, patys sudegino ir pasitraukė. Manoma, kad čia kryžiuočiams pirmą kartą panaudojus šaunamąjį ginklą, žuvo ir buvo palaidotas Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas. Jam atminti lietuviai supylė piliakalnį, kurį veliuoniškiai vadina Gedimino kapu.
Gedimino kapas yra į rytus nuo Veliuonos piliakalnio. Kalno šlaitai statūs, 30 m aukščio. Aikštelės plotas 1080 kv.m.

Veliuonos piliakalnis kitaip dar yra vadinamas Ramybės kalnu, kurio aukštis – 32 metrai. Ant šio piliakalnio stovėjusi pilis, o greta jos – įtvirtintas papilys. Pilis pasižymėjo natūralia, gynybai patogia situacija ir sudėtingais medžio, akmens mūro bei molio fortifikaciniais įrengimais. Jo centre – deivės Veliuonės aukuras.

Netoli piliakalnio yra Nemuno slėnio apžvalgos aikštelė, Veliuonos dvaro rūmai – kraštotyros muziejus, tel. 824842652.

Veliuonos seniūnija

tel. 824842623 ir 824842750

COMMENTS

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0