Pogrindinė Spaustuvė „AB”

HomeMuziejaiLankytinos vietos

Pogrindinė Spaustuvė „AB”

Tikra legenda tapo Vytauto Andziulio įkurta unikali pogrindinė spaustuvė „ab“. Po šiltnamiu įrengtoje slėptuvėje buvo spausdinama tautinė, religinė ir

Suzi Quatro naujametinis koncertas
Vasaros pabaigos vakaras dvelkiantis dainuojamąja poezija „SENAMIESČIO ŽIOGAS“
Petrauskų sodyba
Tikra legenda tapo Vytauto Andziulio įkurta unikali pogrindinė spaustuvė „ab“. Po šiltnamiu įrengtoje slėptuvėje buvo spausdinama tautinė, religinė ir politinė literatūra. Tai vienintelė pogrindinė spaustuvė Lietuvoje, kurios neaptiko sovietų saugumas. Dabar ši spaustuvė – Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus filialas.
1979 m. spaustuvininkas Vytautas Andziulis savo sodyboje, po namu iškastame požemyje, įrengė slaptą spaustuvę. Joje sovietmečiu spausdino patriotinio ir religinio turinio leidinius, kas buvo labai svarbu kovojant dėl Lietuvos laisvės.
Sutarę bendradarbiauti V. Andziulis ir Juozas Bacevičius nelegalią spaustuvę pavadino „ab“ (pavardžių pirmosios raidės). Spaustuvė-leidykla nesusekta veikė dešimt metų (1980–1990).
Pirmoji šioje spaustuvėje išleista knygelė – vyskupo Kazimiero Paltaroko „Tikybos pirmamokslis“. Vėliau buvo leidžiami Juozo Urbšio prisiminimai, Adolfo Damušio studija apie sovietinį genocidą, poetų Juozo Gražulio, Roberto Grigo (Rasūno), Kęstučio Genio kūryba ir kt.
Sovietinės okupacijos metais čia buvo slaptai išspausdinti ir išplatinti 23 pavadinimų draudžiami patriotinio bei religinio turinio leidiniai, kurių bendras tiražas 138 000 egzempliorių.
Nuo 1997 m. Pogrindžio spaustuvė „ab“ yra Vytauto Didžiojo Karo muziejaus Naujausiųjų laikų karybos istorijos skyriaus padalinys. Pogrindžio spaustuvėje-muziejuje galima pamatyti iškiliosios spaudos įrangą, antinacinės ir antisovietinės kovos dokumentų kopijas, pogrindinės spaudos leidinių, rezistencinės kovos dalyvių nuotraukų.
2008 m. Pogrindžio spaustuvė „ab“ įtraukta į tarptautinį istoriškai vertingų šaltojo karo įrenginių ir vietovių sąrašą.

Kontaktai

Salių k., Domeikavos sen., LT-54376 Kauno r.

Tel.: (8 37) 55 32 49, mob. tel. (8 601) 86 521.

Informacija lankytojui

Darbo laikas:

antradienį-šeštadienį  – 10.00-17.00 val.

Bilieto kaina:

Lankymas nemokamas.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0