Pakruojo dvaras

HomeLankytinos vietosRūmai-Dvarai

Pakruojo dvaras

Pakruojo dvaro ansamblis – įspūdingas. Tai viena iš geriausiai išsilaikiusių Lietuvos dvarų sodybų, kurią sudaro net apie 40 įvairios paskirties stati

Bikuškio dvaro pastatų ansamblis
Abromiškių dvaras ir parkas
Butautų dvaras

Pakruojo dvaro ansamblis – įspūdingas. Tai viena iš geriausiai išsilaikiusių Lietuvos dvarų sodybų, kurią sudaro net apie 40 įvairios paskirties statinių. Pakruojo dvaras minimas nuo XVI a., tada jį valdė Martinavičiai, vėliau Zabielos, Miunsteriai, kol galiausiai dvaras atiteko baronų Ropų giminei, kurie jį valdė iki 1940 m.

Pagrindiniai puošnūs klasicistiniai dvaro rūmai iškilo XIX a. pr. Tuo metu kai lankėmės, dvaras buvo dar tvarkomas, tad į vidų mums patekti nepavyko, bet rašoma, kad neblogai yra išsilaikęs rūmų interejeras su lipdiniais, tapyba, originaliomis krosnimis ir židiniais. Radau informaciją http://www.pakruojo-dvaras.lt/lankytojams/ekskursijos/, kad šiuo metu norint apžiūrėti dvarą galima užsisakyti ekskursiją.

Pakruojo dvaras yra daugeliui mažai pažįstamame Lietuvos šiaurinėje dalyje esančiame Pakruojo krašte, garsėjančiame dolomito kasyklomis, giliomis  aludarystės tradicijomis,  didikų ir bajorų virtuvės valgiais bei savitomis istorijomis. Dauguma lietuvių su dvaro apylinkėmis yra pažįstami iš legendinio „svieto lygintojo“ ir „razbaininko“ Tado Blindos legendinių žygių, kilusių būtent šiame krašte. Garsiausiam Lietuvos „razbaininkui“ atminti Pakruojo dvaro „Traktieriuje“ įrengtas „Tado Blindos muziejus“.

Didžiausia dvaro sodyba Lietuvoje

Klasicistinio stiliaus Pakruojo dvaras yra didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas Lietuvoje, įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo objektų registrą ir įrašytas į Lietuvos rekordų knygą, kaip didžiausia saugoma paminklosauginė dvaro sodyba.

Pakruojo dvaro sodyba yra dalinama į dvi dalis – šiaurinę ir pietinę. Šiaurinę sodybos dalį sudaro vėjo malūno ekspozicija, vandens malūnas su pobūvių ir konferencijų salėmis, malūnininko namas -viešbutis „Stadala“, skliautinių arkų tiltas ir karčema „Traktierius“.

Pietinei sodybos daliai priklauso įspūdingieji dvaro rūmai, akmeninė aikštė bei ūkiniai dvaro pastatai, o abi dvaro teritorijos dalis jungia nuostabus parkas, į kurį prieš kelis šimtus metų buvo atvežti ir pasodinti rečiausi augalai iš įvairių pasaulio kraštų.

Šimtamečių išskirtinių medžių parkas

Lietuvoje yra išlikę vos keli didesni parkai, kurie buvo sodinami ir puoselėjami šalia dvarų. Pakruojo dvaro parkas yra vienas išskirtiniausių Lietuvos gamtos kampelių, nes dar prieš kelis šimtus metų čia buvo vežami ir sodinami rečiausi augalai iš įvairių kraštų.

Pasivaikščiojimas parko takais po šimtamečių medžių skliautu nukelia į praėjusių amžių romantiką ir gamtos ramybę.

Kontaktai:

Tel. nr. +370 657 52693

El. paštas pakruojo@pilys-dvarai.lt

 

 

Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0