Gedimino pilis

HomeLankytinos vietosPilys

Gedimino pilis

Visi lietuviai žino legendą apie Vilniaus įkūrimą. XIV amžiaus pradžioje Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas sustojo pernakvoti netoli Neries ir V

Ginučių vandens malūnas
Zarasų energetikos muziejus
Nemėžio dvaro sodyba

Visi lietuviai žino legendą apie Vilniaus įkūrimą. XIV amžiaus pradžioje Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas sustojo pernakvoti netoli Neries ir Vilnelės upių  santakos. Tą naktį jis sapnavo geležinį vilką, kaukiantį ant kalvos. Ryte žynys Lizdeika išaiškino jo sapną kaip ženklą, kad toje vietoje reikia pastatyti miestą, kuris vėliau taps žinomas visame pasaulyje. Gediminas ten, kur miegojo, įsakė supilti piliakalnį, o kalno viršuje pastatė pilį –  dabartinės Gedimino pilies pirmtakę.

Atlikus archeologinius kasinėjimus, dabartiniame Gedimino pilies kalne buvo rasta gyventojų pėdsakų iš Neolito laikų. XI-XIII amžiuje čia stovėjo medinė pilis. Ji, kaip ir Vilniaus miestas, pirmą kartą buvo paminėta 1323 metais. Daugiau kaip 250 metų, skaičiuojant nuo 1315 m., kai LDK valdė Gediminaičių dinastija, Vilniaus pilies kompleksas tarnavo kaip gynybinė tvirtovė. Kompleksą sudarė žemutinė ir viršutinė pilys, bei šlaito pilis. Žemutinė pilis išsiplėtė iki kelių hektarų teritorijos. Ji stovėjo ten pat, kur šiuo metu stovi Vilniaus katedra ir atrodė kaip atskiras miestas su mokykla, arsenalu, arklidėmis, gyvenamaisiais pastatais, katedra. 1800m. Žemutinė pilis buvo sunaikinta, ją šiandien simbolizuoja neseniai šalia Katedros atstatyti garsieji Valdovų rūmai. Šlaito pilis rėmėsi į kalno, kuris šiandien vadinamas Aukšlės kalnu, šlaitą –   jo viršuje šiandien stovi iš toli gerai matomas Trijų kryžių paminklas. Šlaito pilį 1390m. sudegino  vokiečių ordinas. Viršutinės pilies, dar vadinamos Gedimino pilimi, griuvėsiai dar nesudūlėję guli Gedimino kalne. Buvo laikai, kai ji veikė kaip pats svarbiausias LDK politinis centras. Gedimino pilies bokštas yra išlikęs ir gerai matomas iš bet kurios Vilniaus senamiesčio vietos. Bokšte įrengtas muziejus ir apžvalgos aikštelė. Turbūt nereikia sakyti, kad Gedimino pilies bokštas – vienas tipiškiausių Vilniaus miesto simbolių.

Gedimino pilies bokšto muziejus yra Nacionalinio Lietuvos muziejaus dalis. Ten eksponuojama paroda pavadinimu „Pilies ginklai ir ikonografija“. Parodoje lankytojai gali pamatyti Vilniaus pilių kompleksų modelius, istorinius ginklus ir Vilniaus miesto senąją ikonografiją. Į Gedimino kalną galima užkopti patiems, arba pasikelti kasdien veikiančiu keltuvu. Nuo Gedimino kalno atsiveria nuostabi Vilniaus miesto panorama. Daugelis žmonių, ypač jaunimas, mėgsta įsitaisyti ant plačios akmeninės pilies tvoros ir stebėti miesto gyvenimą iš viršaus. Tai įspūdinga vieta, kur vaikinai atsiveda merginas,  kurią gidai įtraukia kaip būtiną objektą ekskursijų maršrutuose.  Vienintelis nepatogumas, iškylantis lankant pilį – tai būtinybė laiku nusigauti nuo kalno, kad netyčia nebūtum užrakintas kalno teritorijoje.

Adresas:

Arsenalo g. 5, LT-01100 Vilnius.
Tel. (8 ~ 5) 261 74 53.
El. paštas pilis[at]lnm.lt
http://www.lnm.lt/

Informacija lankytojui

Darbo laikas
Gegužės 1 d. – rugsėjo 30 d.:
kasdien 10–19 val.
Spalio 1 d. – balandžio 30 d.:
antradieniais – sekmadieniais 10–17 val.

Bilieto kaina:
suaugusiesiems – 5 Lt,
moksleiviams, pensininkams, pateikusiems pažymėjimą – 2 Lt.

Ekskursijos kaina:
lietuvių kalba grupei iki 20 žmonių – 30 Lt;
užsienio kalba (rusų, anglų) grupei iki 20 žmonių – 50 Lt.
Gedimino pilies bokšto ekspozicijoje ekskursijas gali vesti tik muziejaus arba institucijos, su kuria muziejus yra sudaręs sutartį, ekskursijų vadovai.

Fotografavimas, filmavimas:
Gedimino pilies bokšte fotografuoti ir filmuoti leidžiama tik gavus muziejaus vyr. fondų saugotojo leidimą.
Filmavimas profesionalia įranga Gedimino pilies bokšte ir apžvalginėje aikštelėje 1 val. – 50 Lt.

 Ekspozicija
Ekspozicija „Ginklai ir pilies ikonografija“ supažindina su XIV a. II pusės bei XVII a. pradžios Vilniaus pilių rekonstrukciniais maketais, ginkluote, ikonografine senojo Vilniaus medžiaga.

 

Newer Post
Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0